Předcházení vzniku odpadů především, u nebezpečných odpadů to platí dvojnásobně. Nebo alespoň snížení jejich množství či objemu. Do zajímavé debaty jsme se zapojili na Celostátním setkání ředitelů nemocnic Magnus Regio 21. 2. 2023. Otázka zněla: Jak je to s tzv. sterilizátory? Mohou nahradit termické odstranění infekčních odpadů?

Datum zveřejnění:
Jak je to s tzv. sterilizátory? I to bylo téma Celostátního setkání ředitelů nemocnic

Tato dekontaminační zařízení jednoznačně pomáhají redukovat objem infekčních odpadů. Těch je hlavně objemově velké množství a v době Covidu jejich objem ještě narostl o neuvěřitelných 50 %. V ČR se tehdy naplno projevil problém s kapacitami technologií k odstraňování nebezpečných odpadů a některé nemocnice na to reagovaly nákupem sterilizátorů. Jaký je jejich význam?

Igor Laštůvka, ředitel divize Jihovýchod, Recovera Využití zdrojů: "Jednoznačným přínosem je redukce objemu infekčních odpadů. Přispívají ke zlepšení přepravy infekčních odpadů, snižují riziko úrazu při přepravě k finálnímu termickému odstranění. Sterilizátory si poradí asi s 80 % infekčních odpadů, například pro chemikálie nebo zbytky krevních konzerv nejsou vůbec vhodné. Sterilizátory nesmírně pomáhají, nejsou však koncovými zařízeními, s tím je třeba počítat." 

Recovera Využití zdrojů poskytuje služby v odstraňování zdravotnických a infekčních odpadů. Více informací zde